„Jestem odpowiedzialny- potrafię odmawiać”

Grudzień w naszej szkole zaczął się bardzo ciekawie. Uczniowie klas IV at, IV bt, IV ct oraz 3 az pod opieką Agnieszki Wawak i Anny Pogorzelskiej uczestniczyli w kampanii profilaktycznej na temat działania alkoholu na organizm i ryzyka w kontekście prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu   „Jestem odpowiedzialny- potrafię odmawiać” zorganizowanej przez Urząd Dzielnicy Praga Północ. Kampania odbywała się na terenie Uczelni Techniczno – Handlowej Teresy Chodkowskiej i była podzielona na 3 panele.

Pierwszy panel to prelekcje pt.:  Zbyt późno na refleksję – nie bierz ze mnie przykładu

– alkohol jest (nie)bezpieczny?

Przecież jesteś dorosły – sam decyduj

– odpowiedzialność karna za prowadzenie auta lub spowodowanie wypadku pod pływem alkoholu;

– realne zagrożenia na drodze na przykładzie błędnych zachowań młodych kierowców.

Oba wykłady były prowadzone przez specjalistów – psychologa i terapeutę uzależnień, na co dzień pracującą jako funkcjonariusz służby więziennej i wychowawca osób skazanych za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu ze skutkiem śmiertelnym oraz eksperta bezpieczeństwa ruchu drogowego, biegłego sadowego ds. rekonstrukcji wypadków drogowych. Prelegenci bardzo obrazowo przedstawili swoje wypowiedzi podpierając się filmami, przepisami i swoim doświadczeniem.

Drugi panel odbył się na placu przed uczelnią:

Nie WAŻne ile WAŻysz, zapinaj pasy” – symulator wagi zderzeniowej, na której chętni sprawdzali jaką masę posiadają podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h.

„Bez pasów nie ma szans” – symulator dachowania pojazdu. Uczniowie na własnej skórze doświadczyli odczucia dachowania pojazdu oraz mieli okazję przekonać się jak niebezpieczne
są przedmioty, które znajdują się w samochodzie (butelki z napojami, telefon, dziecięce zabawki itp.),
a podczas wypadku stwarzają niebezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów.

 


„Prędkość zawsze ma znaczenie”
– symulator zderzeń, to ćwiczenie pokazało młodym kierowcom jak zachowuje się ciało człowieka podczas wypadku czy kolizji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Zrozum ryzyko” – symulator upojenia alkoholowego i braku koordynacji ruchowej. Podczas tego pokazu wszyscy spróbowali swoich sił jeżdżąc pojazdami w alko-goglach i narko-goglach, doświadczając uczucia  braku pływu na koordynację,  kiedy kierowca jest pod wpływem środków niedozwolonych.

„Nie widzisz kierowcy – on nie widzi Ciebie”-  dzięki temu ćwiczeniu każdy z uczestników mógł przekonać się, że za słupkiem samochodu ciężarowego może schować się około 20 osób, a kierowca nie jest w stanie ich zobaczyć pomimo kilku lusterek, gdyż znajdowali się w „martwym polu”.

 

Ostatni panel (chyba najciekawszy) to Dasz radę uratować komuś życie? Masz tylko 4 minuty,
a w nim:

– wypadek na drodze – jak skutecznie pomóc?

– telefon na pogotowie nie wystarczy – kluczowe pierwsze 4 minuty

– kiedy i jak wyciągnąć ranna osobę?

Ratownicy pokazali, jak ratować uczestników wypadku, którego auto zawisło na drzewie i pojawił się pożar, przekazali informacje kiedy i jak należy wyciągnąć ranna osobę.

 

 

Podczas tego panelu nasi uczniowie, bardzo sprawnie przeprowadzili akcję ratunkową kierowcy samochodu ciężarowego, który zasłabł podczas naprawiania auta, szybko ugasili pożar, przeprowadzili resuscytację oraz pomogli opanować atak epilepsji. Zresztą zobaczcie sami…

 

Kampania bardzo zainteresowała naszych uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w każdym ćwiczeniu, zadawali pytania i dzielili się ze swoimi doświadczeniami.

To był bardzo pouczający dzień, każdemu z nas dał wiele do myślenia, a przede wszystkim uświadomił ryzyko, pobudził wyobraźnię i z pewnością wpłynął na świadomość, że na jazdę pod wpływem  alkoholu i środków odurzających nie dajemy przyzwolenia i sami też nie wsiądziemy za kierownicę.