DZIEŃ BEZ PAPIEROSA W ZS 33

31 maja 2020 to Światowy Dzień bez Tytoniu ustanowiony przez Światowa Organizacja Zdrowia w 1988 r.

Tymczasem w zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że nałóg palenia papierosów zabije w tym roku prawie 6 mln osób, w tym 600 tys. niepalących, ale przebywających w otoczeniu palaczy!!!

Jeśli nie zostaną podjęte nowe kroki, w 2030 r. tytoń może spowodować śmierć 8 mln osób – mówi dyrektor Inicjatywy Wolność od Tytoniu w WHO Armando Peruga.

Według WHO, papierosy zabiły w XX wieku 100 mln osób, a w XXI może ich być aż miliard, jeżeli utrzyma się obecna tendencja. Jak te liczby mają się do ofiar epidemii koronowirusa? Celem Światowego Dnia bez Tytoniu jest walka z epidemią, epidemią palenia paierosów. Jeden palacz na 4 skróci swoje życie o 20 lat i umrze przed 65 rokiem życia.

– Tytoń jest jedną z głównych przyczyn odpowiedzialnych za epidemię chorób niezakaźnych, takich jak choroby serca, mózgu, nowotwory czy rozedma, które są powodem 63 proc. zgonów na świecie

Cztery wielkie koncerny tytoniowe – British American Tobacco, Imperial Tobacco, Japan Tobacco i Philip Morris – zarobiły w ubiegłym roku na czysto 30 miliardów dolarów, czyli o miliard więcej niż rok wcześniej.